Tužka

12. prosince 2012 v 17:51 |  Pomůcky

TužkaKaždý znás si jistě vybaví obyčejnou tužku, kterou každý znás jistě někdy držel v ruce.
Tužkaje psací nástroj, který užívá sloupec měkké tuhé barvicí látky (obvykle směsi grafitu - tuhy), upevněný v pouzdru z pevnějšího materiálu (obvykle dřeva). Kreslení či psaní probíhá odíráním tuhy o podložku. Na stejném principu je založena i pastelka, která má tuhu barevnou a primárně je určena ke kreslení.

V dnešní době najdeme velikou škálu tvrdostí tužky. Počímaje 9H až 9B.
Evropský systém užívá kombinace písmen H (hard, tvrdý), F (firm, pevný) a B (black, černý)

Já učitě doporučuju při kreslení kombinovat různé tvrdosti. Pokud kreslíte spíš technický výkres tak určitě tvrdčí tužku a na stínování bych volila měkčí (např.: 6B) Musím se přiznat, v životě jsem nepoužívala tužku s označením F (nebo aspoň o tom nevím), takže to budu chtít určitě někdy vyzkoušet.Historie

Před vynalezením tužky se používalo olověné pisátko. Vznik tužky byl ovlivněn nálezem přírodního grafitu (tuhy) nedaleko Borrowdale v Anglii v roce 1564, když (podle legendy) bouře vyvrátila dub.

Místní pastýři využili tuhy ke značení svých stád. Tuha však velmi špinila. Proto ji rozřezávali na čtvercové destičky a ovazovali kůží,provázkem nebo zapouzdřena dřevem. První ručně vyráběné tužky ve tvaru tak, jak je známe dnes, byly "Crayons d'Angleterre" právě z Borrowdalské tuhy.

Tužky také dříve využívaly ve vesmíru, jelikož tam klasická propiska nefunguje. V dnešní době jsou již vynalezeny speciální, které fungovaly v nulové gravitaci, obrácené vzhůru nohama, pod vodou i v extrémních teplotách.Koh-I-Noor

Tužka se zkrátka objevila na mnoha místech zároveň. Jedním z kandidátů na post vynálezce tužky je také Joseph Hardmuth, Rakušan, který již v roce 1790 (pět let před Contéem) objevil podobnou metodu, jak za použití jílu připravit kvalitní umělou tuhu a vpravit ji do dřevěného pouzdra. Metoda ale získalapatent až roku 1802.

Již šest let nato vyrostla ve Vídni novátovárna na výrobu tužek firmy Koh-I-Noor, která se o čtyřicet let později přestěhovala do Českých Budějovic. Přestože původní činností společnosti Koh-I-Noor byla výroba kameniny, v roce 1870 už se zaměřila výhradně na výrobu tužek.

Historie továren Koh-I-Noor ostatně dobře mapuje vývoj tužky jako takové - na konci devatenáctého století se objevily tužky mechanické, krátce na to se na tužky začala montovat guma pro stírání nechtěných stop tuhy na papíře, přibyly různé gradace...Jiné typy tužek:

pastelka
inkoustová tužka
tesařská tužka
zednická tužka
mikrotužka

přidávam jednu kresbu, snad se bude líbit

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 živočích živočích | Web | 13. prosince 2012 v 11:08 | Reagovat

ja mám radšej faber castell, hoci tí sú dosť drahí... zdá sa mi že koh-i-noor  viac zvyknú škrípať a škriabať na papieri, čo mi na ceruzkách vadí. určite to poznáš, také tie maličké čiastočky v tuhe, ktoré nekreslia, len robia problémy :D

2 Hanina Hanina | 13. prosince 2012 v 15:57 | Reagovat

[1]: jo tak znam dost dobře, navíc mi připadá že se špatně ořezávají. Faber castell sem měla jen jednou a dodnes sem nevěděla jak se jmenuje ta značka takže děkuju :) určitě si je zas pořídim, jelikož to byla moje nejlepší tužka kterou sem kdy měla :)

3 Andrea Bone Andrea Bone | E-mail | Web | 15. prosince 2012 v 16:55 | Reagovat

[1]: No máš pravdu, to je strašné , když tam je takový ten pucek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama